Ağırlık Her Şeyden Önce İnşaatta Önemlidir

inşaat

Adapazarı’nda kent merkezinde 0.5 ile 5 metre arasında değişen derinlikteki yer altı suyu ve alüvyon tabakadan kaynaklanan zemin sıvılaşması, yıkılan eski valilik binasının yerinde sürdürülen otopark ve tören alanı inşaatı nedeniyle bir kez daha gözler önüne serildi. Temeli kazılan inşaat alanından, adeta nehir yatağı gibi kamyonlarca kum çıkarıldı.

Marmara depreminde en büyük yıkımın yaşandığı Adapazarı’nda zeminin durumunu bir kez daha gün yüzüne çıkartan örneklerden biri, kent merkezindeki otopark ve tören alanı inşaatında yaşanıyor. Hasarlı eski valilik binasının yıkılmasıyla boşalan alanda, yer altı otoparkı ve tören alanı yapılmak üzere inşaat çalışması yürütülüyor. Yaklaşık 10,5 dönümlük alanda sürdürülen inşaat temel kazısı sırasında, kentin zemin yapısı hakkında fikir verecek görüntüler ortaya çıktı. Kazılan temel çukuruyla ortaya çıkan zemin suyu ve yoğun alüvyon tabaka dikkat çekti. Birkaç metre derinlikteki temelden kamyonlarca kum çıkarıldı. İnşaatta şu anda zemin iyileştirmesi çalışması sürüyor. Zemin sıvılaşmasının, santimetrekareye düşen ağırlık kaldırma gücünü düşürdüğünü kaydeden Karavul, bu bölgelere iyileştirme (zemin güçlendirmesi) yapılmadan en fazla 1 ya da 2 katlı binaların yapılabileceğini kaydetti.

”Adapazarı’nda kentleşmenin yoğunlukla olduğu bölgelerin zemin yapısının yüzde 90′ı alüvyon, yani tarım arazi. Alüvyonlaşmanın sebebi de uzun zamanlar boyunca Sakarya Nehri, Çark Deresi ve Mudurnu Çayı tarafından bölgeye taşınan malzemelerdir. Bu araziler hem tarım hem de kum ocakları işletmeciliği yönünden oldukça uygun ve verimli arazilerdir.Birçok alanda yapılan tespitlerimize göre alüvyon, yerin 200 metre altına kadar inmekte ve bu bölgelerde zemin sıvılaşmasına neden olmaktadır. Topografik olarak düz bir yapıya sahip olan alüvyon zeminde de yer altı su seviyesi 0.5 ve 5.2 metre arasında değişmektedir. Bu da zemin sıvılaşmasının güçlendiren bir başka faktör. Sondajlardan elde edilen verilere göre zemin emniyet gerilmesi 0.3 ile 4.7 kg/cm2 (santimetrekareye düşen ağırlık). Bu da sağlıklı bir kentleşme için oldukça düşük bir oran”

 

 

Bir Cevap Yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi