Sac Ağırlık Hesaplama Nasıl Yapılır – Formülü

sac alüminyum

Mühendislik birimleri hesaplama cetvelinden – Metal hesaplama örnekleri ile sac ağırlık hesaplanması formülü ve sorular hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

SAC AĞIRLIK HESAPLAMA FORMÜLÜ

Hesap yapılırken, üzerinde çalışılacak olan meteryalin özelliğine göre davranılması gereklidir. Yani rulo sac, bakır sac, alüminyum sac, krom sac, sac levha, baklavalı sac, trapez sac, galvaniz sac, hrp, dkp, siyah sac, köşebent, profil, silindir sac ağırlıkları ölçüleri hesap yöntemleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Sac ağırlık tablosu listesi hazırlanırken de aynı durum sözkonusudur. Bu formül mühendisler, satın alma uzmanları, teknikerler, teknik ressamlar, makine tasarımcıları ve mühendislik – mimarlık fakültesi ile fen edebiyat fakültesi öğrencileri için kullanmaya uygun olsa da, yapılan hesaplamaların muhakkak akademik açıdan teyid edilmesi gereklidir.

Üç ana birime ihtiyacımız vardır. Birincisi; Kalınlık (milimetre cinsinden), ikincisi; Alan (milimetrekare cinsinden), üçüncüsü; Ağırlık (Kilogram cinsinden)

Temizleme hattında yüzeyi temizlenen saclar isteğe göre yağlanabilir. Ürün rulo veya levha halinde kesilmiş olarak olarak satılır. Galvanizli saclar, çeliği korozyona karşı korumak için soğuk haddelenmiş sacın sıcak daldırma yöntemi ile her iki yüzeyinin çinkoyla kaplanması ile üretilir. Galvaniz kaplama çeliği yağmura, deniz suyuna ve havadaki neme karşı koruyarak malzemenin ömrünü uzatır. Slab olarak adlandırılan ve sıvı çeliğin, sürekli döküm yöntemiyle katılaştırılması sonucu meydana gelen, dikdörtgen kesitli yarı ürünün, sıcak haddehanede, sıcak olarak haddelenmesi ile elde edilen ve kalınlıkları 1,50 – 20,00 mm aralığında değişen rulo veya sac şeklindeki yassı çeliklerdir.

*** sac ağırlık tablosu hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

 

Bir Cevap Yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi